LIZBONA – FATIMA – COIMBRA – PORTO – SANTIAGO DE COMPOSTELA – BRAGA – BATALHA – ALCOBACA – NAZARE

1 DZIEŃ: KATOWICE – LIZBONA – FATIMA
Zbiórka uczestników w hali odlotów portu lotniczego Katowice – Pyrzowice. Wylot do Lizbony. Transfer z Lizbony do Fatimy. Zakwaterowanie w hotelu w Fatimie. Obiadokolacja. Nocleg.

2 DZIEŃ: FATIMA – ALJUSTREL – VALINHOS
Śniadanie. Zwiedzanie Sanktuarium: Capelinha – kaplica stojąca w miejscu objawień Matki Bożej małym pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie; Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobami Franciszka i Hiacynty. Uczestnictwo w drodze krzyżowej, prowadzącej do wioski Valinhos – miejsca objawień Anioła Portugalii oraz do wioski Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka i Łucji. Zwiedzanie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

3 DZIEŃ: FATIMA – BATALHA – ALCOBAÇA – NAZARE
Śniadanie. Zwiedzanie zespołu klasztornego Matki Boskiej Zwycięskiej w miejscowości Batalha – wspaniały przykład późnego gotyku portugalskiego, z grobowcami władców portugalskich, wpisany na światową listę UNESCO. Przejazd do Alcobaça, gdzie znajduje się gotycki klasztor cystersów, z grobowcami bohaterów romantycznej legendy – króla Pedro Okrutnego i jego potajemnie poślubionej małżonki Ines de Castro. Po południu wyjazd nad Atlantyk do Nazare – dawnej uroczej wioski rybackiej i starego sanktuarium maryjnego, dziś najbardziej znanego kurortu w tej części wybrzeża. Odpoczynek na malowniczej plaży. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

4 DZIEŃ: FATIMA – TOMAR – COIMBRA
Śniadanie. Msza święta w języku polskim w Kaplicy objawień w Fatimie o godz.: 6:30 (czas trwanie 30 minut). Powrót do hotelu na śniadanie. Wyjazd do Zamku Rycerzy (dawni Templariusze) w Tomar. Zwiedzanie imponującego rozmiarami klasztoru templariuszy w Tomar. Przejazd do Coimbry – historycznej stolicy Portugalii, z założonym w 1290 r. uniwersytetem, ze słynną barokową Biblioteką Joanina. Wizyta na dziedzińcu uniwersytetu. Panoramiczne zwiedzanie miasta, przejście promenadą starówki do autokaru. Powrót do hotelu w Fatimie w godzinach wieczornych. Obiadokolacja. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30). Nocleg.

5 DZIEŃ: FATIMA – PORTO – BRAGA – SANTIAGO DE COMPOSTELA
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Santiago de Compostela. Przejazd do Porto – największego miasta w północnej Portugalii, sięgającego korzeniami czasów rzymskich, malowniczo zlokalizowanego na zboczach wzgórz otulających ujście „Złotej Rzeki” Douro do oceanu. Zwiedzanie zarówno nowoczesnej części miasta, jak również starszej zabytkowej, z przepięknym, gotyckim kościołem św. Franciszka. Podziwianie widoków miasta w czasie rejsu po „Złotej Rzece”. Następnie krótki objazd miasta autokarem i zwiedzanie fabryki Wina Porto z degustacją. Zwiedzanie Bragi – głównego ośrodka religijnego kraju i siedziby arcybiskupów: ratusz, katedra. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Santiago de Compostela.

6 DZIEŃ: SANTIAGO DE COMPOSTELA – LIZBONA
Śniadanie. Zwiedzanie Bazyliki Świętego Jakuba Apostoła – trzeciego, pod względem ważności po Jerozolimie i Rzymie, miejsca pielgrzymkowego w świecie chrześcijańskim. Przejazd w kierunku Lizbony. W drodze Cabo da Roca – najdalej wysunięty na Zachód punkt Europy. Jest to skalisty przylądek z latarnią morską na opadającej pionowo w wodę 140 metrowej skali, z którego roztacza się przepiękny widok na bezkresny ocean. Przejazd do hotelu w Estoril. Obiadokolacja i nocleg.

7 DZIEŃ: LIZBONA
Śniadanie. Msza święta w kościele Igreja de St. Antonio (urodził się tu św. Antoni). Pasteis de Belém – kawa i ciastka w słynnej historycznej restauracji w Lizbonie. City Tour – zwiedzanie zabytkowych miejsc miasta takich jak: kościół św. Antoniego, monumentalna dzielnica Lizbony – gdzie zabytki są jak otwarta księga historii tego kraju, gdzie zakony odegrały ważną rolę – wieża Belem, Pomnik Odkrywców. Przejazd na wzgórze ze Statuą Chrystusa Króla, stamtąd widok na słynny most Vasco da Gama. Następnie – największy symbol potęgi Portugalii z XVI w. – Klasztor Hieronimitów z zew. wybudowany w stylu manuelińskim. Przejazd przez historyczną część miasta Baixa. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

8 DZIEŃ: LIZBONA – KATOWICE
Transfer na lotnisko w Lizbonie. Wylot do Polski.

CENA:
45osób-3600 pln

CENA ZAWIERA:
– Przelot lotem liniowym,
– Transport komfortowym busem
– 7 noclegów – Hotele 3*** i 4**** w pok. 2-os.
– śniadania, obiadokolacje
– Ubezpieczenie KL, NNW, bagaż
– Opieka duchowa Kapłana
– Przewodnik z jęz. polskim

CENA NIE ZAWERA:
– Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji
– Ubezpieczenia od chorób przewlekłych
– Koszty realizacji programu (razem 140 Euro)

Hotel w Fatimie znajduje się 10 min pieszo od Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej!
ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W PROGRAMIE.